תסמונת הבניין החולה (SBS) Sick building syndrome- היא מצב שבו אנשים בבניין חווים מגוון של תסמינים, כגון כאבי ראש, עייפות ובעיות נשימה, שנראה כי הם קשורים לזמן שהם מבלים בבניין.

המודעות לנזקים הנגרמים משריפת דלקים ומזיהום אוויר המגיע ממתקני תעשייה שונים גדלה משנה לשנה. על אף השיח הרב על הנזק הנגרם לאטמוספירה, העיסוק באיכות האוויר שאנו נושמים בתוך מבנים נזנח לעיתים.

רובנו כבר יודעים שאם ננשום אוויר מזוהם יהיו לכך השלכות שעלולות להזיק לנו לבריאות. עובדה זו תקפה גם לאוויר אותו אנו נושמים בבית, במשרד, בבית הספר ולמעשה בכל חלל סגור. בהתחשב בכך שבמדינה מפותחת, האדם הממוצע מבלה כ-90% מחייו בתוך מבנים, נסכים שאל לנו להתפשר על איכות האוויר שאנחנו נושמים בתוכם, שהרי לרמת איכות האוויר השפעה על נחיותינו, רווחתנו ובריאותינו.

לאיכות אוויר תוך מבנית ירודה מספר השלכות, ביניהן ״תסמונת הבניין החולה״ שהוכחה כגורם מרכזי לירידה בתפוקה של עובדים ופגיעה ביכולת הלמידה בקרב תלמידים. אם יש לכם תחושה שאין בחלל העבודה שלכם ״מספיק אויר״, ייתכן וגם המבנה בו אתם עובדים סובל מ״תסמונת הבניין החולה״.

״תסמונת הבניין החולה״ הוא מונח שגור, המתאר מצב בו השוהים במבנה חווים תסמינים דומים שיכולים לכלול כאבי ראש, עייפות, קוצר נשימה, שיעול יבש, סחרחורת, בחילות, החמרה בתסמיני אלרגיה או גירויים בעניים, באף, בגרון ובעור. תסמינים אלו נובעים מתנאי אוורור ירודים, טמפרטורה, עוצמת תאורה, והימצאותם של מזהמים שונים באוויר החלל.

אלו הם המזהמים הנפוצים ביותר בתוך המבנים: עשן טבק פסיבי, מזהמי אוויר מבעירה פנימית (למשל מתנורי חימום), תרכובות אורגניות נדיפות (VOC) - כמו בנזן, סטירן, פורמלין וממסים אחרים, אלרגנים ופתוגניים הנישאים באוויר - כמו וירוסים, עובשים, חיידקים, פטריות, נבגים ופרוטוזואים, גזים - כמו ראדון, פחמן חד או דו חמצני, דו תחמוצת החנקן, אוזון וכן חלקיקים מזיקים הניתנים לשאיפה כמו אסבסט. לכך מתווספים חומרי בנייה חדשים (כמו דיקט ודבק שטיחים) ובדים (של שטיחים ורהיטים) אשר פולטים אדים רעילים.

החדשות הטובות הן, שיש דרך לטפל בבעיה ולקבוע את מקורה ע"י :

✅ אפיון המבנה וסביבתו ע"י איש מקצוע.

✅ בדיקות איכות אוויר

✅ ניטור של איכות אוויר בתוך מבנה.

✅ בדיקות מעבדה מיוחדות לאיתור מזהמים במבנה

✅ ניתוח התוצאות ועבודה משותפת לתיקון איכות האוויר.

המבדקה הכימית דוגלת בשירות מקצועי ודואגת לבדוק, לתקן ולבדוק שוב כדי להבטיח שאתם והקרובים שלכם נושמים בריא!